حداقل زمان طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

 

طول درمان ایمپلنت دندان

 زمانی که طول می‌کشد تا ایمپلنت دندان به پایداری برسد بستگی به مدت زمانی دارد که بدن تا سطح ایمپلنت، استخوان می‌سازد (ادغام استخوان و Ossenointegration ایمپلنت). در مدتی که ادغام استخوان صورت می‌گیرد اگر پیچ ایمپلنت دندان حرکت کند باعث جلوگیری از استخوان سازی می‌شود و احتمال شکست ایمپلنت دندان بالا می‌رود. به همین دلیل حداقل 3 تا 6 ماه بسته به نظر پزشک، زمان لازم است تا ادغام انجام شود و سپس روکش ایمپلنت قرار داده شود.

به تازگی در تحقیقاتی مشخص شده است که پایداری اولیه ایمپلنت در استخوان نقش مهم تری از ادغام استخوان دارد به همین دلیل زمانی که برای طول درمان داده می‌شود معمولاً بستگی به تراکم استخوان ایمپلنت گذاری شده و تعداد ایمپلنت هایی دارد که به هم متصل شده‌اند و زمان مشخص و ثابتی ندارد. هنگامی که نیروی 35 نیوتن سانتی متر به ایمپلنت ها وارد شود و بتوانند تحمل کنند و به سایر ایمپلنت ها متصل باشند تفاوت آن‌چنانی در مدت زمان درمان ایمپلنت دندان و نبود استخوان بین ایمپلنت ها در مدت 3 تا 6 ماه وجود ندارد. بنابراین حتی اگر در استخوان های محکم ایمپلنت دندان تکی گذاشته شود بازهم زمان نیاز است تا فشار وارد نشود و احتمال آسیب به حداقل ممکن برسد.

 

جراحی ایمپلنت یک مرحله ای و دو مرحله ای

اجزای داخلی به وسیله ی پایه ترمیمی یا پیچ پوشاننده پس از قرار گرفتن ایمپلنت دندان، پوشش داده می‌شوند. به این صورت که پایه ترمیمی بعد از گذشتن از مخاط با آن سازگار می‌شود و پیچ پوشاننده به دلیل هم سطح بودن با ایمپلنت به طور کامل مخاط را پوشش می‌دهد  و کلاً به همین منظور طراحی شده است. بعد از به پایان رسیدن دوره ی ادغام، باید جراحی دوم برای قرار دادن پایه ترمیمی و برداشتن مخاط انجام شود.

در سال های 1970 تا 1990 به دلیل اینکه باورشان بر این بود که اگر ایمپلنت به صورت دو مرحله ای انجام شود پایداری اولیه آن بالا می‌رود، ایمپلنت دندان به صورت دو مرحله ای انجام می‌شد. اما در تحقیقاتی که امروزه انجام شده است مشخص شد که پایداری اولیه در ایمپلنت یک مرحله ای و ایمپلنت دو مرحله ای تفاوتی ندارد و بسته به نظر پزشک و بافت لثه ممکن است ایمپلنت در مرحله اول قرار بگیرد.

در صورتی که بافت لثه مشکل داشته باشد یا چندتا دندان نداشته باشد برای کاشت ایمپلنت، مدت زمانی را برای ادغام در نظر می‌گیرند و بعدازآن به وسیله ی جراحی، لثه را به طرف پایه ترمیمی حرکت می‌دهند. یکی از مشکلات ایمپلنت دو مرحله ای جراحی اضافی و به وجود آمدن مشکلات بافتی در لثه به خاطر انجام شدن جراحی های پشت هم است. ایمپلنت یک مرحله ای و دو مرحله ای بستگی دارد به این که چگونه به بهترین شکل بافت نرمی که اطراف دندان از دست رفته بازسازی شود.

بلافاصله قرار دادن ایمپلنت دندان ( ایمپلنت فوری )

استراتژی ایمپلنت دندان فوری علاوه بر اینکه مدت زمان درمان را کوتاه می‌کند، می‌تواند به دلیل سالم ماندن غلاف بافت نرم زیبایی را بیشتر کند و هم چنین درصد موفق شدن ایمپلنت را بالاتر ببرد. این روش به این صورت است که به خاطر حفظ استخوان و کم کردن طول درمان  ایمپلنت بلافاصله در محل دندان کشیده شده قرار می‌گیرد. نتیجه های زیادی در این مورد وجود دارد و افراد زیادی به شرح و مقایسه ایمپلنت فوری و ایمپلنت تأخیری پرداخته‌اند و مطالعات زیادی دراین‌باره داشته‌اند.

 

سایر جراحی ها

برای اینکه ادغام استخوانی انجام شود باید ایمپلنت با استخوان سالم احاطه شود. پس برای عمر طولانی ایمپلنت و کم کردن طول درمان آن باید بافت نرم سالم ضخیمی که همان لثه است، ایمپلنت را دربربگیرد. در این صورت اگر لثه یا استخوان دچار مشکل باشد لازم است یک سری جراحی های جانبی مثل پیوند استخوان انجام شود تا آن ها را بازسازی کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی دکتر بزرگ کلیک کنید!

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.