سؤالاتی که ممکن است درباره ایمپلنت برایتان پیش آید (بخش اول)

اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که زیاد اسم ایمپلنت به گوششان خورده است اما چیز زیادی درباره‌ی آن نمی‌دانید یا سؤالات مختلفی در ذهنتان است با ما در این مطلب همراه باشید تا جواب پرسش‌های خود را پیدا کنید.

 

1) جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

اگر چندتا از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و به دنبال جایگزین برای آن‌ها می‌گردید، ایمپلنت یک گزینه‌ی خوب برای این جایگزینی است. حتماً تا به حال دندان مصنوعی را دیده‌اید، دندان‌های مصنوعی رو لثه قرار می‌گیرند اما ایمپلنت دندان روی فک قرار می‌گیرد و یک درمان طولانی مدت برای شما به حساب می‌آید. ایمپلنت دندان از نظر ظاهری مانند دندان‌های خودتان است و حتی کارایی آن نیز فرقی ندارد. برای خلاص شدن از دست بریج ها و دندان مصنوعی به سراغ ایمپلنت که یک راه حل دائمی است بروید.

 

2) مزیت های جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزیت های فراوانی دارد که ما به چند مورد در زیر اشاره‌کرده‌ایم:

- ایمپلنت ها برعکس دندان مصنوعی یک ظاهر خیلی خوب و طبیعی دارند و در عین حال راحت تر هستند. به این دلیل که ایمپلنت ها روی استخوان فک قرار می‌گیرند علاوه بر این که کسی متوجه ایمپلنت شما نمیشود، دائمی نیز هستند.

- ایمپلنت دندان یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان واقعی شماست و بعد از وصل شدن به فک هیچ نیازی به تنظیم شدن ندارد بنابراین در حرف زدن شما مشکلی ایجاد نمی‌کند اما دندان مصنوعی امکان گشاد شدن، جا به جایی و... را دارد که احتمال دارد در گفتار شما اختلال ایجاد کند.

- بعد از گذشتن مدتی شما به ایمپلنت ها عادت می‌کنید و فکر می‌کنید دندان واقعی خودتان است بنابراین راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

- اگر از حالا به فکر این هستید که نکند نتوانید غذاهای مورد علاقه تان را بخورید اصلا نگران نباشید. با ایمپلنت می‌توانید هر غذایی می‌خواهید بخورید چون مانند دندان واقعی عمل می‌کند.

- ایمپلنت ها روی سایر دندان‌ها که واقعی هستند هیچ گونه تاثیری نمی‌گذارند و حتی باعث بهبود در سلامت دهان و دندان شما می‌شوند. علاوه بر این مسواک زدن دندان‌هایی که ایمپلنت هستند خیلی راحت تر است. با این حال باز هم برای حمایت از باقی دندان‌ها در کنارشان یک پل محافظتی قرار می‌دهند تا سار دندان‌ها تحت تایر قرار نگیرند.

- از آنجایی که ایمپلنت ها روی استخوان فک قرار می‌گیرند و مثل دندان واقعی هستند، اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید دوام زیادی خواهند داشت و مدت طولانی کارایی خود را حفظ می‌کنند.

 

 

3) در طول فرآیند ایمپلنت چه اتفاقی می‌افتد؟

جنس ایمپلنت ها از تیتانیوم است و معمولاً روی استخوان فک دندانی که از دست رفته و قرار است جایش ایمپلنت بگذارند قرار می‌گیرد. قرار دادن ایمپلنت ها روی استخوان فک به قدری محکم است که هیچ گونه جا به جایی ندارد و به هیچ عنوان صدایی از آن تولید نمی‌شود. ایمپلنت دندان در انواع مختلفی ساخته شده است که پزشک معالج با توجه به وضعیت فک بیمار و در نظر گرفتن شرایط دیگر یکی از این ایمپلنت ها را انتخاب می‌کند.

 

4) چه کسانی نیاز به ایمپلنت دارند؟

در بعضی شرایط خاص ایمپلنت بهترین گزینه برای دندان از دست رفته است که این شرایط عبارت اند از:

- دندان‌های از دست رفته بیشتر از یکی باشند.

- استخوان فک باید به رشد کامل رسیده باشد.

- برای ایمن سازی ایمپلنت به مقدار زیادی استخوان احتیاج است.

- بافت های دهانی باید سالم باشند.

- علاقه ای به استفاده از دندان مصنوعی نداشته باشید یا در نگه داشتن آن ناتوان باشید.

 

ادامه ی این پرسش و پاسخ ها را در بخش بعدی مطلب دنبال کنید.

 

 

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.