سؤالاتی که ممکن است درباره ایمپلنت برایتان پیش آید (بخش دوم)

اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که زیاد اسم ایمپلنت به گوششان خورده است اما چیز زیادی درباره‌ی آن نمی‌دانید یا سؤالات مختلفی در ذهنتان است در بخش دوم این مطلب همراه ما باشید تا جواب پرسش‌های خود را پیدا کنید.

 

5) ایمن بودن ایمپلنت دندان به چه اندازه است؟

ایمپلنت دندان برعکس دندان مصنوعی و بریج به هیچ عنوان آسیبی به استخوان فک نمی‌زند و همه‌ی موادی که در ساخت آن‌ها استفاده شده قابل اطمینان بوده و باعث ایجاد پوسیدگی نمی‌شود. افرادی که دارای بیماری‌هایی مثل فشار خون و دیابت هستند حتما باید قبل از انجام ایمپلنت با پزشک مربوطه مشورت کنند. در بیشتر مواقع نظر پزشکان این است که انجام ایمپلنت در صورتی که احتیاط های لازم انجام شود برای این بیماران مانعی ندارد. انجام ایمپلنت دندان برای کودکان توصیه نمی‌شود چون فک آن‌ها هنوز به میزان لازم رشد نکرده و کامل نشده است.

 

6) ایمپلنت دندان چه خطراتی دارد؟

هر عمل جراحی که در بدن انسان انجام می‌شود ممکن است عوارض و خطراتی داشته باشد، ایمپلنت نیز از این قاعده مستثنا نیست اما عوارض آن بسیار نادر است و در صورت بروز هم معمولاً درمان خاصی لازم ندارد. چند نمونه از این عوارض و خطرات عبارت‌اند از:

- عفونت کردن محل ایمپلنت

- آسیب دیدن دندان‌های اطراف و رگ های خونی

- آسیب دیدن عصب

- درد

- بی حسی

- احساس مور مور شدن

- ایجاد مشکلات سینوسی

 

7) طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

معمولاً ایمپلنت حدود 3 تا 9 ماه طول می‌کشد و در چند دوره انجام می‌شود. بیش‌تر این زمان برای بهبود و رشد استخوان فک صرف می‌شود.

- در اولین مرحله سیلندر ایمپلنت دندان در استخوان فک جاگذاری می‌شود و مراحل دیگر ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

- در مرحله دوم پایه و دندان جدید جایگذاری می‌شود و مدت زمان زیادی برای بهبودی کامل آن نیاز است.

- بعضی افراد به دلیل اینکه استخوان فک نرمی دارند باید قبل از ایمپلنت دندان یک عمل جراحی دیگر روی فک آن‌ها انجام شود تا مقاومت کافی برای نگه داشتن ایمپلنت را پیدا کند. این عمل بدین صورت است که از سایر مناطق بدن و یا فک استخوان برداشته شده و به این قسمت پیوند می‌زنند.

 

 

8) جراحی ایمپلنت دندان به نظر سخت می‌آید، آیا برای این عمل باید شب را در بیمارستان گذراند؟

 جراحی ایمپلنت دندان جزو جراحی‌های سرپایی می‌باشد که در مطب دکتر یا کلینیک یا بیمارستان انجام می‌شود و نیازی به بستری ندارد.

 

9) عوارض جانبی ایمپلنت دندان چیست؟

از جمله عوارضی که می‌توان برای ایمپلنت دندان در نظر گرفت عبارت است از:

- ورم کردن لثه‌ها

- ورم کردن صورت

- داشتن درد در محل ایمپلنت

- خونریزی

عوارض ایمپلنت در بیشتر موارد طی مدت کوتاهی بهبود می‌یابند. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا یک هفته فقط غذای نرم مصرف کنید و داروهای آنتی بیوتیک و مسکن برای شما تجویز کند. در بیشتر موارد نخ بخیه استفاده شده در جراحی ایمپلنت از نوع جذبی می‌باشد.

 

10) آیا ایمپلنت دندان همیشه جواب می‌دهد؟

متأسفانه پاسخ این سؤال خیر است. هر چند به ندرت اما در برخی مواقع ممکن است ایمپلنت جواب ندهد مثلاً استخوان به ایمپلنت جوش نخورد که در این صورت آن را برداشته و دوباره از ابتدا کار را انجام می‌دهند. برای کاهش عوارض بعد از ایمپلنت، حفظ و اهمیت به بهداشت دهان و دندان می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

11) برای انجام ایمپلنت دندان باید چکار کنم؟

برای انجام ایمپلنت، باید قبل از هر چیزی یک بررسی کامل روی شما صورت گیرد. در این بررسی از دندان‌های شما عکس برداری می‌شود و از دهان شما قالب می‌گیرند. قبل از انجام جراحی می‌توانید درباره‌ی روش‌های مختلفی که برای بی حسی وجود دارد با پزشک خود مشورت کنید.

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.