شکست ایمپلنت دندان در چه موارد و به چه علت‌هایی رخ می‌دهد؟

  همان طور که می دانید ایمپلنت دندان روز به روز در حال پیشرفت است. بهترین روش برای جایگذاری دندان شکسته یا خراب همین ایمپلنت است. اگر شما به درستی از ایمپلنت  مراقبت کنید تا آخر عمر باقی می ماند اما در بعضی موارد ایمپلنت پس زده می شود که این موارد ربطی به مراقبت شما ندارد. خیلی کم پیش میاید که ایمپلنت شما دچار شکستگی شود اما اگر این اتفاق افتاد چه کاری باید انجام دهیم؟ و چگونه می‌توان مانع شکست ایمپلنت شد؟

 

شکست ایمپلنت

در اکثر مورد هایی که اخیرا منجر به شکست ایمپلنت‌  می شود، شکننده بودن جنس ایمپلنت بوده است ولی تصاویری که با اشعه x  از دندان گرفته شده نشان دهنده بیماری جدید در ارتباط  با ایمپلنت به نام پری ایمپلنتایتیس است که در این نوع بیماری باکتری ها به حدی رشد می کنند که استخوان اطراف ایمپلنت دندان را خراب می کنند. پری ایمپلنتایتیس باعث ایجاد نگرانی و استرس در بیماران و دندانپزشکان شده است چون این بیماری فقط بر اثر ایمپلنت  رخ می دهد. بعضی وقتها این باکتری ها از طریق آبسه، گاهی با درد و گاهی با ایجاد بوی بد در دهان خود را نشان می دهند. برای درمان این عفونت نیاز به معاینه های جدی دارد. متاستفانه در برخی موارد فقط با برداشتن ایمپلنت این بیماری متوقف می شود و دیگر پخش نمی شود.

 

ایمپلنت دندان مزایای زیادی دارد، مزایایی شامل:

به ظاهر شخص و صحبت کردن او بهبود می بخشد.

فرد احساس راحتی بیشتری نسبت به قبل می کند.

از غذایی که میل می کند بیشتر لذت میبرد چون توانایی جویدن آن بیشتر می شود.

 از دهان و دندان و فک محافظت می کند.

سلامت کلی دهان و دندان را افزایش می دهد.   

به دلیل اینکه ایمپلنت  یک عمر ماندگاری دارد هزینه اش به صرفه تر است.

کاشت ایمپلنت  برای همه اشخاص مناسب نیست زیرا بستگی به سلامت دهان و استخوان های فک و سلامت دندان ها دارد. اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان را دارید ابتدا با دنپزشک متخصصی در این باره مشورت کنید و اگر او بعد از بررسی های لازم شما را به عنوان کاندید ایمپلنت  مناسب دید سپس اقدام به این عمل کنید.

 

دلایل شکست ایمپلنت

در صورتی که ایمپلنت  شما با شکست روبه رو شد، به منظور بهبود یا درمان ایمپلنت راه هایی وجود دارد که بهترین راه حل آن تنها با چکاپ و بررسی دندان و دهان توسط متخصص دندانپزشک میسر است.  متخصص ابتدا باید دلیل شکستن آن را بررسی کند که اکثر شکستگی های ایمپلنت دندان جوش نخوردن استخوان با ایمپلنت است و یکپارچه نبودن استخوان هاست. یکی از نشانه هایی که شما می توانید به کمک آن متوجه شوید ایمپلنت با شکست مواجه شده بروز التهاب بر روی استخوان پیرامون ایمپلنت است.

 درباره دکتر بزرگ بیشتر بدانید!

شکستگی در ایمپلنت

در صورتی که کاشت ایمپلنت  بخاطر شکستگی در ایمپلنت موفق نشد. ولی این شکستگی به استخوان فک آسیبی جدی نرساند نیازی به عمل های چندانی ندارد فقط بایستی با سرعت به پزشک متخصص خود اطلاع دهد تا دچار آسیب های جدی دیگر نشود. دنداپزشک این امکان را دارد بعد از برسی های لازم که چرا ایمپلنت قبلی از بین رفت، ایمپلنت دندان جدید را جایگزاری کند. این عمل موجب افزایش ماندگاری ایمپلنت  می شود.

 

مشکلات یکپارچگی استخوانی یا عفونت ایمپلنت

همان طور که در بالا به این موضوع اشاره ی کوچکی کردیم، یکپارچه نبودن استخوان ها یکی از دلایل ایجاد شکستگی در ایمپلنت  است. دندانپزشک از طریق دو روش این امکان را دارد که این مشکل را حل کند، اما همه چیز وابسته به مقدار عفونت یا خراب شدن استخوان است.

 

  1. تخریب استخوان ملایم: دندانپزشک متخصص ابتدا علت خرابی استخوان را بررسی می کند سپس ایمپلنت خراب را از دهان خارج می کند و تا بهبود یافتن کامل استخوان صبر میکند (ممکن است چند ماه طول بکشد) و سرانجام کاشت ایمپلنت دندان را مجددا شروع می کند.

 

  1. تخریب استخوان شدید: در این روش، دندانپزشک پیش ازاینکه بخواهد ایمپلنت  را جایگزین کند، باید فرایند گرافت استخوان را انجام دهد. منظور از فرایند گراف استخوان عملی است که در طول آن استخوان تازه ای رشد می کند.
    منبع: ایمپلنت دندان
دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.