مراحل جایگذاری ایمپلنت

 

کاشت ایمپلنت در مطب دندان پزشک توسط متخصصص دندان پزشک و با بی حسی انجام می شود. و قبل از شروع جایگذاری ایمپلنت معاینه و رادیوگرافی انجام می شود و طبق نیاز بیمار قالب گیری و مراحل جراحی مشخص می شود.

مرحله 1:در مرحله اول جراحی  دهان بیمار آماده سازی می شود و در قسمتی که قرار است ایمپلنت کاشته شود لثه شکاف داده می شود و در محل مورد نظر سوراخی در اندازه مشخص با استفاده از تجهیزات پزشکی ایجاد می شود و ایمپلنت در آن قرار داده می شود و پس از آن  لثه را بخیه زده و به حالت اولیه برمیگردانند و در نهایت تجویز دارو و توصیه های بهداشتی ارائه داده می شود و همچنین زمان مراجعه بعدی مشخص می شود.

توجه کنید که برخی از جراحی های جایگذاری ایمپلنت در یک مرحله انجام می شود.

مرحله 2:در مرحله دوم پس از اینکه ایمپلنت با استخوان جوش خورد و محکم شد سرپوش برداشته و تاج مصنوعی اولیه جایگذاری می شود .این مرحله نسبت به مرحله اولیه  در زمان کمتری انجام می شود و در صورت صلاح پزشک روکش موقت تاج روی ایمپلنت قرار داده می شود.و پس از آن برای طراحی و ساخت  تاج نهایی در لابراتور  مرحله دوم قالب گیری انجام می شود.

مرحله نهایی:

در این مرحله روکش دندان مصنوعی قرار داده می شود.پس از اینکه تاج نهایی در لابراتور ساخته شد به دقت توسط دندان پزشک بررسی می شود  و در نهایت تاج روی ایمپلنت قرار داده می شود و نکات و اقدامات مراقبتی بعد از جراحی به بیمار توسط پزشک تجویز می شود.

به طور کلی :

-در کاشت ایمپلنت یک مرحله ای ایمپلنت ابتدا در داخل استخوان فک قرار داده می شود و پس از جایگذاری ایمپلنت دندان روی پایه ایمپلنت هیلینگ کپ نصب می شود.

-در کاشت ایمپلنت دو مرحله ای در مرحله اول پایه ایمپلنت جایگذاری می شود و با پیچ سرپوش منفذ آن بسته می شود و سپس با کشیدن بافت لثه روی آن ایمپلنت پوشانده و لثه بخیه زده می شود.و در مرحله دوم که پس از چند ماه انجام می شود اتصال هیلینگ کپ انجام می شود.                                                                                                                                  در جراحی دو مرحله ای  مدت زمان جراحی طولانی تر است اما احتمال عفونت و  شکست در این جراحی  کاهش می یابد.

قبل از جراحی ممکن است با توجه به تشخیص پزشک و با تجویز پزشک لازم باشد از داروهایی  مثل آنتی بیوتیک یا آرام بخش یا داروهای ضد التهاب استفاده کنید.

و پس از جراحی از کمپرس سرد در ساعات اولیه بعد از جراحی  برای جلوگیری از عفونت و کبودی استفاده کنید.و همچنین نکاتی  بهداشتی و مراقبتی پس از عمل را رعایت کنید و غذاهای نرم بخورید و به بخیه ها فشار وارد نکنید.از دهانشویه استفاده کنید و دهان و دندان های خود را تمیزنگه دارید و از کشیدن سیگار خودداری کنید تا از عفونت و کبودی جلوگیری شود.

مانند جایگذاری ایمپلنت برای یک دندان به جای چند دندان از دست رفته نیز می توان از ایمپلنت استفاده کرد و همچنین در صورتی که همه دندان های یک فک یا دو فک از دست رفته باشند نیز می توان از ایمپلنت استفاده کرد.

 

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.