مقایسه ایمپلنت دندان و بریج

بی دندانی مسئله‌ای عذاب‌آوراست که یک جایگزین مناسب برای آن، هم می‌تواند زیبایی ظاهری شما را حفظ کند و هم باعث راحتی در گفتار، حفظ سلامت دهان و دندان و در نتیجه بالا رفتن عزت نفس شما گردد. دیگر به راحتی و با اطمینان میتوانید غذای خود را بجوید و یا گاز بزنید بدون آنکه کوچکترین دردی را احساس کنید.

امروزه ایمپلنت دندان و بریج  هر دو، روشی رایج برای پر کردن جای خالی دندان‌های کشیده شده هستند، اما وضعیت فعلی دندان‌های شما مشخص میکند که از چه روشی می‌توانید استفاده کنید، همچنین این نکته را هم باید در نظر بگیریم که دندان شما تازه کشیده شده است یا نه.

واما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که ایمپلنت دندان و بریج  دندان ها چه فرقی با هم دارند؟ و چه روش درمانی ای برای شما مناسب‌ تر است ؟

 

بریج دندان چیست؟

در گذشته بریج تنها انتخاب شما برای رفع مشکل بی دندانی بود، در این روش باید روی دندان های مجاور تغییراتی نظیر تراشیدن انجام گیرد تا برای بریج دندان آماده شوند.

در این روش روکش‌ها با قرار گرفتن روی دندان‌های طرفین ناحیه بی دندانی، به شکل یک پل قسمت بی‌ دندانی را کامل می‌کنند.

به نظر می‌رسد که بریج بهترین گزینه برای افرادی باشد که دندان‌های مجاورفضای خالی آن‌ها دارای پرشدگی‌های عمیق و وسیع است و بطور کلی به روکش نیاز دارند.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم که در استخوان فک کاشته می‌شود ایمپلنت دندان می‌گویند، که پس از جایگزاری طی روندی که آن را یکپارچگی استخوان می‌نامند، ایمپلنت محکم به استخوان جوش می‌خورد و سپس روکش دندان روی آن قرار می‌گیرد.

با این وجود اگر از کشیده شدن دندان مدت زیادی بگذرد لثه و استخوان تحلیل می‌رود، بنابراین قبل از ایمپلنت باید مراحل بازسازی استخوان انجام شود.

مقایسه ایمپلنت و بریج دندان

مزیت اصلی بریج کردن این است که این روش سریع و بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود، اما این موضوع را هم باید در نظر بگیریم که برای نگه داشتن بریج در دهان حداقل سه تاج دندان درگیر می‌شود.همچنین این طراحی باعث ایجاد چالش‌هایی هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان هم می‌شود، در نتیجه نیاز به مراقبت‌های دقیق‌تر و دشوارتری دارد.

در مقابل، ایمپلنت جایگزین یک دندان خاص می‌شود بدون آنکه دندان‌های دیگر را درگیر کند. بنابراین مانند دندان‌های طبیعی خودتان به راحتی می‌توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

 

کدام روش ماندگارتر است؟

ایمپلنت‌ها بسیار با دوام هستند و اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید طول عمر بسیار بالایی دارند. همچنین فلز استفاده شده در این روش در مقابل هر گونه پوسیدگی مقاوم است.

اما در مورد بریج باید گفت که عمر متوسط آن تقریبا ۱۰ سال است که با رعایت بهداشت به ۲۵ سال هم می‌رسد، اما این روش ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌های مجاور شود.

کدام روش مقرون به صرفه تر است؟

در ابتدا قیمت بریج  در مقابل ایمپلنت بسیار ارزان‌ تربه نظر می‌رسد اما با گذشت زمان و طول عمری که ایمپلنت دارد این روش مقرون به صرفه‌ تر است.

همچنین ایمپلنت دندان در چند مرحله انجام می‌شود و شما می توانید در فواصل زمانی مختلف هزینه‌های آن را پرداخت کنید.

بنابراین ایمپلنت یا بریج؟

اگرچه بریج دندان‌ها روشی قدیمی‌تر است اما ایمپلنت طی سال‌ها‌ و با گذشت زمان متداول‌تر شده و در بیشتر موارد، هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی بیشتر ترجیح داده شده است.

اما تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع را به بعد از مشورت با دندان‌پزشک خود موکول کنید. دندان‌پزشک شما با دانش و تجهیزاتی که دارد با معاینه‌ی دقیق دهان و دندان‌های شما می‌تواند بهترین تصمیم را بگیرد.

در نهایت این مقاله با هدف آشنایی هر چه بیشتر و ارتقا سطح دانش شما تهیه شده و بهتر است برای انجام هرگونه عملیات زیبایی و ترمیمی دندان، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

 

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.